کود مرغداری

2020/05/19 1446 بازدید

کود مرغداری

کود مرغداری با ارزش ترین کود حیوانی است و نسبت به کود دامی، از ازت بیشتری برخوردار می باشد. اصلی‌ترین محاسن کود مرغی نسبت به کود دامی برخورداری از ازت و پتاسیم بالاتری است که منجر به تغذیه بهتر درخت از خاک می‌شود. ازت موجود در کود مرغی بسیار سریع تر از ازت موجود در سایر منابع کودهای دامی مثل گاوی، اسبی و گوسفندی مورد استفاده گیاه قرار می‌گیرد و این امر به لحاظ غنی بودن کود مرغی از اسید اوریک است.

کود مرغداری یکی از بهترین مواد مغذی برای سبزیجات است. به دلیل ارگانیک بودن و نداشتن مواد شیمیایی برای سبزیجات توصیه می شود. برای استفاده از کود مرغی باید به نکاتی دقت داشت. کود مرغی دارای نیتروژن بسیار بالایی است. همچنین حاوی مقادیری پتاسیم است. به این دلیل کود مرغی از اهمیت بسیار بالایی برای استفاده برخوردار است. نکته مهم خطر این کود برای گیاهان است. همانطور که گفتیم کود مرغی دارای نیتروژن بسیار زیادی است؛ و اگر به صورت خام برای گیاه استفاده شود باعث سوختگی و کشتن گیاه می شود. پس برای استفاده از فضولات مرغ به عنوان کود مرغی باید اون رو به یک کمپوست برای مصرف به عنوان کود تبدیل کنید و از استفاده به صورت خام بپرهیزید.

کود مرغداری

ساختار کود مرغداری

کودها حاوی مقادیر مختلف عناصر غذایی پرنیاز مانند ازت، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و گوگرد و … هستند که بخشی از نیاز درختان را به اینگونه عناصر از طریق جذب در خاک برطرف می‌کنند.کود مرغی در بین منابع کودهای حیوانی جزو با ارزش‌ترین آنها است که به عنوان یک منبع غنی از عناصر غذایی پر مصرف و کم مصرف مناسب برای کشاورزی و باغداری شناخته شده است.

کود مرغی یا گوانو یا کود مرغ دریایی، در خاک شناسی، به رسوبات فسفاته ناشی از مدفوع-چلغوز پرندگان دریایی، خفاش ها و فک ها گفته می شود و ماده ای گران قیمت با درجه فسفر و نیتروژن بالاست که به عنوان کود و یکی از اجزا ساخت باروت بکار می رود. گوانو کودی بسیار قوی است.

عناصر تشکیل دهنده آن عبارت هستند از آمونیاک، اسید اوریک، اسید فسفریک، اسید اگزالیک و اسید کربنیک و همچنین املاح زمینی و ناخالصی ها. تمرکز بالای نیترات ها در کود مرغی باعث شد که این ماده در مهمات سازی نظامی هم اهمیت پیدا کند. در اصل، دلیل اصلی بروز جنگ اقیانوس آرام میان پرو – بولیوی و شیلی به این خاطر بود که بولیوی قصد داشت بر گردآورندگان گوانوی شیلی مالیات ببندد.

با توجه به مضرات استفاده از کودهای شیمیایی برای بافت خاک و نیز سلامتی انسان ها و محیط زیست مجدد گرایش به استفاده از کودهای مرغی و دامی روند افزایشی یافته است اما هنوز مشکلات استفاده از این نوع کودها همچنان پا بر جا مانده و حتی هزینه های مربوط به استفاده از آنها چند برابر شده است.

کود مرغداری

مزایای استفاده از کود مرغی

استفاده از کودهای حیوانی علاوه بر جنبه تغذیه‌ای بیشتر به منظور اصلاح خاک از جمله بهبود ساختمان دانه‌بندی و بیولوژی آن، همچنین بالا بردن ظرفیت تبادل کاتیونی خاک صورت می‌گیرد.

  • کود مرغی به عنوان منبع تغذیه برای سبزیجات باعث ایجاد یک خاک مناسب برای رشد آن‌ها خواهد شد.
  • بعد از استفاده میبینید که سبزیجات شما رشد بیشتری داشته و سالم‌تر خواهند بود.
  • در بین کود‌های حیوانی کود مرغ بیشترین خواهان را برای کاربرد در سبزیجات دارد.
  • کود مرغی میزان بالایی نیترو‍ژن داشته و همچنین منبع مناسبی از پتاسیم و فسفر است.

استفاده از کودهای ارگانیک طبیعی پایه دامی بخصوص مرغی از دیر باز مورد توجه کشاورزان و باغداران بوده است اما با توجه به مشکلات استفاده از این نوع کودها بخصوص هزینه های مربوط به انبار کردن آن در مزارع و باغات، به تدریج جای خود را به استفاده از کودهای شیمیایی داده اند.

 


شرکت زرین سنبل آذربایجان

**       شرکت زرین سنبل آذربایجان       **

برندهای تجاری شرکت زرین سنبل آذربایجان