تخم مرغ

2020/05/19 1339 بازدید

تخم مرغ

پروتئین موجود در تخم مرغ بسیار غنی بوده و می‌تواند نیاز همه اسید‌های آمینه درون بدن را تأمین کند، چربی‌های موجود در تخم‌مرغ غیراشباع بوده و مصرف این ماده غذایی در کودکان بسیار اهمیت دارد. تخم‌مرغ دارای مواد غذایی مغذی و انرژی است، از این‌رو توصیه داریم که افراد و به‌ویژه جوانان و کودکان و حتی بزرگسالان و سالمندان نیز این مواد غذایی را استفاده کنند.

بسته به نژاد و فصل، شروع تولید تخم مرغ در طیور تخم گذار از 18-22 هفتگی آغاز می گردد و سیکل تخمگذاری 12 ماه طول می کشد. 6-8 هفته بعداز شروع تولید گله به پیک 90 درصدی می رسد. تولید گله بعد از 12 ماه به 65 درصد خواهد رسید در طول تغییرات مرحله تولید و کاهش تدریجی تغییراتی در وزن تخم مرغ نیز حاصل می گردد. هرآنچه که بتواند بر تولید گله تاثیر بگذارد بایستی مورد بررسی قرار گیرد. مطالعه سابقه گله نیز در این امر مهم است . مصرف غذا کیفیت و کمیت مصرف آب شدت و مدت روشنایی ، آلودگی های انگلی ، بیماری ها ، مدیریت و فاکتورهای محیطی ، همگی بر تولید یک گله موثر می باشند .

تخم مرغ

شرایط نگهداری

برنامۀ غذایی مرغ بایستی یک مدیریت کاملاً حساب شده و برنامۀ غذایی کامل داشته باشد.  دکتر Roeder سه نکته برای موفقیت در فصل تخم گذاری عنوان کرده است که از قرار زیر است :
1- حداقل 90 درصد جیرۀ غذایی مرغ ها را از خوراک با کیفیت مرغ تخم گذار تهیه کنید و این کار را برای طیور با 18 هفته سن شروع کنید . در صورتی که مرغ ها تغذیۀ خوبی داشته باشند قادرند تخم مرغ هایی با کیفیت بالاتر بدهند بنابراین سلامت شما و خانوادۀ شما را هم تضمین می کنند.
این جیرۀ خوراکی می بایست شامل کلسیم برای داشتن پوستۀ محکم، اسیدهای آمینه ، ویتامین ها و مواد معدنی برای سلامت مرغ و تخم مرغ و پرو/پریبیوتیک و مخمر برای تقویت دستگاه گوارش مرغ باشد.
90 درصد خوراک کامل مرغ تخمگذار بایستی از این مواد تشکیل شده باشد و 10 درصد باقیمانده نیز از مکمل های خوراکی تشکیل شده باشد.
2- با جمع آوری تخم مرغ دو تا سه مرتبه در روز، از شکستن و ترک خوردگی تخم مرغ ها پیشگیری کنید.
به محض اینکه طیور به مرحلۀ تخم گذاری رسیدند، هر روز صبح و بعد از ظهر به جمع آوری تخم مرغ بپردازید.
دکتر Roeder با اشاره به اینکه برخی ترک ها بر روی پوستۀ تخم مرغ قادر به تشخیص نیستند و به راحتی دیده نمی شوند گفت : “ترک های روی پوستۀ تخم مرغ به باکتری ها این امکان را می دهد که به درون تخم مرغ نفوذ کنند. ترک های میکروسکوپی و بسیار ریز در نتیجۀ تغذیۀ بد و نامطلوب و جمع آوری کم تخم مرغ به وجود می آید.”
از دیگر عوارض نامطلوب این پدیده، خوردن تخم مرغ توسط خود طیور است ؛ به این صورت که مرغ تخم مرغ شکسته را مزه می کند و طعم آن را دوست میدارد و پس از آن به دنبال تخم مرغ های شکسته می گردد وحتی یاد می گیرد آنها را بشکند ! پس با تغذیۀ مناسب و جمع آوری منظم از این امر جلوگیری کنید.”
3- حداقل 17 ساعت در طول شبانه روز مرغداری را روشن نگه دارید.
نور مناسب یکی از عوامل مهم در طیور تخم گذار محسوب می شود. دکتر Roeder اظهار دارد : “مرغ ها برای تخمگذاری خوب به حداقل 17 ساعت روشنایی در طول روز لازم دارند. در واقع بدون استفاده از نور مصنوعی و لامپ ها و روشنایی کمتر از 12 ساعت، به دلیل واکنش هورمون ها تخمگذاری کاهش می یابد.”
به این منظور، استفاده از روشنایی تایمر دار اتوماتیک بسیار ایده آل است تا روشنایی و تاریکی را به نحوی نگه دارد که مرغ ها برنامۀ منظمی برای خواب و بیداری داشته باشند.
تخم مرغ

شرکت زرین سنبل آذربایجان

**       شرکت زرین سنبل آذربایجان       **

برندهای تجاری شرکت زرین سنبل آذربایجان