تجهیزات مرغداری

2020/05/19 935 بازدید

تجهیزات مرغداری

تجهیزات مرغداری وسایل دیگری مانند سطل ، فرغون ، بیل ، سرتاس ، شن کش و جارو نیز از وسایل دیگر مورد نیاز است که از تجهیزات جانبی محسوب میشود . به تصویر صفحه ی فوق توجه فرمایید .

1 – آبخوری
2 – دانخوری
3 – دستگاه مادر مصنوعی
4 – وسایل گرم کننده
5 – دماسنج
6 – رطوبت سنج
7 – تایمر
8 – آشیانه تخم گذاری
از جمله وسایل فوق آبخوری و دان خوری از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تعداد مورد نیاز از آنها با افزایش تعداد پرنده بیشتر میشود . جدول صفحه ی 96 ، تعداد آبخوری و دانخوری لازم بر اساس سن پرنده را معرفی میکند .

 

سالن مرغداری

تجهیزات مرغداری در یک نگاه

 

-دانخوری :

دانخوری ناودانی در سیستم پرورش قفسی از یک طرف مورد استفاده قرار میگیرد ، ولی در پرورش به روش بستر دو طرفی است . دان خوری ناودانی معمولاً با ورق فلزی گالوانیزه ساخته میشود و طول آن حداکثر 100 سانتی متر تا 130 سانتی متر ، عرض آن در کف 10 سانتی متر دهانه ی آن 18 سانتی متر است . در دانخوری یکطرفه دیوارک جلو حداقل 10 سانتی متر و دیوارک سمت پرورش دهنده 18 سانتی متر است . بهتر است دانخوری در خارج از باکس مستقر شود . مرغها با عبور سر خود از میان میله های فلزی قفس به آن ، دسترسی پیدا کنند . در سیستم پرورش بستر دانخوری ناودانی از دو طرف مورد استفاده قرار میگیرد . عرض دیواره ی جتنبی دانخوری در طرفین برابر است و اندازه آن برای نیمچه و مرغ بالغ 10 تا 12 سانتی متر ، ولی برای جوجه در حد 5 سانتی متر است . نوع دیگر دانخوری به نام سطلی یا خورشیدی معروف است . در این نوع دانخوری پرندگان از اطراف میتوانند تغذیه کنند . دانخوری جوجه در روزهای اولیه ، از نوع بشقابی است که قطر آن حدود 45 سانتی متر است و لبه های آن حدودا 5 سانتی متر ارتفاع دارد .

-آبخوری

بهترین آبخوری از نوع قطره ای است . معمولاً به ازای هر 10 تا 15 پرنده یکعدد آبخوری قطره ای در نظر گرفته میشود . نوع دیگر آبخوری فنجانی اتوماتیک است که برای مرغ های بالغ به فاصله ی 35 سانتی متر از کف در گوشه ها مستقر میشود . این نوع آبخوری نیز به لوله و منبع آب شرب متصل است . عموماً در سر آب راه آب مرغ ها یک منبع 10 الی 20 لیتری قرار میگیرد . این منبع زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که پرورش دهنده در نظر دارد از طریق آب به پرنده های خود ویتامین یا دارو بخوراند . بدین صورت که این مواد را بر اساس دستور مصرف آن در آب آن منبع را حل می نماید . سپس پرندگان از راه آبخوری به آن دسترسی می یابند .
دو مدل آبخوری دیگر در پرورش پرندگان مورد استفاده قرار می گیرد . یکی آبخوری قندی مخصوص جوجه و دیگری آبخوری خودکار ، مخصوص پرندگان بالغ است که به منبع دائمی آب وصل میشود . نکته ی قابل ذکر در راب تجهیزات مرغداری طه با آبخوری نیپل این است که اگر لوله ی آب ، از وسط باکس عبور کند ، مرغ ها هنگام شب بر روی آن پریده و استراحت میکنند . بنابرین بهتر است لوله ی آباز 10 سانتی متری داخل و جلوی باکس ، نزدیک دانخوری عبور و پستانک ها به لوله ی آب وصل شود .

آشیانه تخم گذاری :

آشیانه ی تخمگذاری ، به ابعاد 35 در 35 و ارتفاع آن 45 سانتی متر است که از داخل باکس ، مرغ ها به راحتی در آن وارد شده و پرورش دهنده در خارج از باکس از سمت راهروی سرویس و از طریق دریچه ی کوچک 15 در 15 سانتی متری میتواند تخم های تولید شده را جمع آوری کند . بام آشیانه معمولاً شیب دار ساخته میشود تا مرغ ها نتوانند روی آن پروند.
اگر نژاد بومی مورد پرورش درشت هیکل باشد ، میتوان اندازه ی آشیانه تخم گذاری را 45 در 45 سانتی متر در نظر گرفت . بهتر است آشیانه تخمگذاری با ورق آهن گالوانیزه ساخته شود . در کف هر آشیانه مقداری پوشال نجاری یا کاه برای جلوگیری از شکستن تخم ها قرار میگیرد ، معمولا برای 4 تا 5 مرغ یک آشینه تخمگذاری در نظر گرفته میشود .

دستگاه مرغ مادر مصنوعی :

یکی از وسایل مورد نیازبرای پرورش جوجه دستگاه مادر مصنوعی است . نوع ساده و ابتدایی دستگاه تجهیزات مرغداریمادر مصنوعی از دو قسمت تشکیل شده است . ، یک قسمت چتر مانند و دوم منبع منبع حرارت زا که در زیر چتر قرار دارد .

مادر مصنوعی میتواند برقی ، گازسوز و حتی نفتی باشد . چتر مادر مصنوعی معمولاً قطری برابر 90 سانتی متر یا بیشتر دارد . پس از روشن کردن مادر مصنوعی ، به بالا و پایین بردن آن و با بهره برداری از یک دماسنج ، حرارت دلخواه را تنظیم میکند . معمولاً به ازای هر 200 قطعه جوجه ی یکروزه ، یک دستگاه مادر مصنوعی در نظر گرفته میشود .

-دماسنج :

یکی دیگر از وسایل ضروری داخل سالن ، دماسنج است . دماسنج مورد  تجهیزات مرغداری   استفاده در واحدهای مرغداری دو نوع است . یکی دماسنج معمولی که دمای هوای اطراف را نشان میدهد . دوم دماسنج ماکزیمم ،مینیمم . این نوع دماسنج علاوه بر اینکه دمای هوا در آن لحظه نشان میدهد ، حداقل و حداکثر دما در ساعات گذشته را نیز ارائه مینماید . دماسنج باید در حد پرنده نصب  شود.

رطوبت سنج :

یکی دیگر از تجهیزات لازم در محل پرورش طیور ، رطوبت سنج است . رطوبت سنج دستگاه ارزان قیمتی است که رطوبت هوا را نشان می دهند .

برندهای تجاری شرکت زرین سنبل آذربایجان