خرید و فروش مرغ گرم کشتار روز و منجمد

2020/05/19 1181 بازدید

خرید و فروش مرغ گرم کشتار روز و منجمد

اگر سری به بازار مرغ فروشان بزنید متوجه دو قیمت متفاوت خواهید شد که یکی مربوط به مرغ منجمد و دیگری مربوط به مرغ تازه خواهد بود که قیمت مرغ تازه از مرغ منجمد بیشتر است. اما دلیل این قیمت بالاتر چیست؟ آیا واقعا مرغ تازه یا اصطلاحا مرغ گرم ارزش غذایی بیشتری نسبت به مرغ منجمد دارد؟

کارشناسان و متخصصان تغذیه بر این باورند که مرغ منجمد از زمانی که وارد سردخانه می شوند فرایند انجماد را به سرعت طی می کند و دمای آنها تا -45 درج نیز پیش می رود و در این حالت مولکول های آن به سرعت در هم شکسته شده و ساختار پروتئینی و آمینو اسیدهای آن از بین می رود، در نتیجه مرغ منجمد مواد مغذی کافی را به بدن انسان منتقل نخواهد نمود. علاوه بر این مرغ منجمد در طول دوره انجماد خود دچار نوسان های دمایی زیادی شده که رشد باکتری های موجود در اندام مرغ را سبب می شود.

گوشت مرغ گرم و منجمد

آیا مرغ منجمد عوارض خاصی دارد ؟

با توجه به اینکه در بیشتر کشور های خارجی مردم به جای مصرف گوشت تازه تمایل بیشتری به خرید و مصرف گوشت منجمد دارند، بنابراین می توان این نتیجه را استنباط نمود که مصرف مرغ منجمد هیچ گونه ضرری برای بدن ندارد. ولی آیا می توان سواد و تکنولوژی کشورمان را با کشور های خارجی مقایسه کنیم؟ آیا شرایط نگهداری مرغ منجمد در ایران همانند کشور های توسعه یافته خارجی می باشد؟

عملیات انجماد گوشت و فرایند انجام آن با نظارت های شدید بهداشتی همراه است و وضعیت مرغ منجمد شده و دمای سردخانه لحظه به لحظه مورد بررسی قرار می گیرد. آیا چنین نظارت هایی در ایران نیز حاکم است؟ یک گوشت حداکثر یک هفته باید به صورت منجمد باقی بماند و پس از گذشت این مدت باید به سرعت مورد مصرف قرار گیرد تا هیچ خطر و ضرری برای مصرف کننده به همراه نداشته باشد. ولی متاسفانه در ایران شاهد هستیم که یک مرغ منجمد پس از 9 الی 10 ماه انجماد وارد بازار می شود، طبیعی است که چنین مرغی نه تنها هیچ فایده ای برای بدن نخواهد داشت بلکه در اثر انجماد زیاد تمام خواص خود را از دست داده و ممکن است بیماری های زیادی را نیز به همراه داشته باشد.

گوشت مرغ گرم و منجمد

 

مصرف کدام مرغ پیشنهاد می شود ؟

با توجه به دلایل آورده شده در قسمت فوق مصرف مرغ تازه بهتر از مرغ منجمد می باشد، زیرا علی رغم اینکه قیمت بالاتری نسبت به مرغ منجمد دارند ولی حاوی پروتئین و مواد معدنی تازه ای هستند که برای بدن کاملا مفید هستند و بهتر است اجازه دهید تا رستوران ها و تالار های خریدار مرغ منجمد به سمت آنها بروند. ولی گاهی توجه به تاریخ عرضه مرغ نیز مهم می باشد، زیرا ممکن است مرغ منجمدی که شما قصد خرید ان را دارید، حدود یک هفته پیش به سردخانه رفته باشد، بنابراین خرید چنین مرغی بسیار بهتر از مرغ تازه می باشد زیرا هم در هزینه های خود صرفه جویی خواهید نمود و هم مرغی هم ارزش با مرغ تازه خریداری خواهید نمود.

 


شرکت زرین سنبل آذربایجان

**       شرکت زرین سنبل آذربایجان       **

برندهای تجاری شرکت زرین سنبل آذربایجان