خرید، فروش، رهن و اجاره مرغداری

2020/05/19 1008 بازدید

برای راه اندازی و احداث سالن مرغداری چه باید کرد؟

الف – تهیه مکان مناسب :

شرط اساسی و اولیه برای راه اندازی یک مرغداری داشتن زمین دارای امکانات کافی، دسترسی راحت به جاده های اصلی، نزدیکی به شهر، دسترسی به آب و گاز و برق شهری و … می باشد، اگر مساحت زمین کمتر از یک هکتار باشد نمی توانید مجوز های لازمه را از سازمان های مربوطه دریافت کنید و باید به صورت غیر رسمی به فعالیت خود ادامه دهید.

ب – سرمایه لازم برای راه اندازی مرغداری صنعتی :

شما باید به اندازه ای سرمایه داشته باشید تا هم بتوانید زمین یا ساختمان مورد نظر را تجهیز کنید و هم هزینه آب، برق، گاز، نیروی کار و غذا و داروی مرغ ها را بپردازید. معمولا بین 100 الی 150 میلیون تومان مقدار مناسبی می باشد، ولی با توجه به بازار فعلی و نوسانات شدید آن امکان تغییر میزان سرمایه وجود دارد، ولی هر چه سرمایه بیشتری در اختیار داشته باشید راحتتر می توانید کار را پیش ببرید.

ج – تجهیز نمودن سالن پرورش مرغ :

پس از اینکه مطمئن شدید که توانایی تامین دو شرط فوق یعنی مکان و سرمایه لازم را دارید، بای پس از تامین مکان به فکر تجهیز نمودن آن برآیید. از جمله تجهیزاتی که برای راه اندازی یک سالن استاندارد دارید، شامل تجهیزات گرمایشی و سرمایشی، رطوبت ساز، دانخوری، ابخوری، قفس مکانیزه، فن های تهویه و چند دستگاه جوجه کشی می شود.

تجهیزات گرمایشی همان هیتر مرغداری می باشد که به صورت جت هیتر مرغداری هستند و با گاز شهری یا گازوئیل قابل اشتعال خواهد بود و در فصل زمستان برای گرمایش سالن مرغداری و جلوگیری از تلف شدن جوجه ها بسیار لازم خواهد بود. تجهیزات سرمایشی نیز شامل کولر های ابی بزرگ می شود که به وسیله کانالهای بزرگ به داخل سالن راه یافته اند و وظیفه خنک نمودن سالن را در فصول سرد سال بر عهده خواهد داشت.

فن های تهویه نیز برای رساندن هوای تازه به داخل سالن بسیار ضروری خواهد بود زیرا مرغ ها بوی بسیار نامطبوعی تولید می کنند و این بو برای انسان و خود مرغ ها خطرناک بوده و بیماری های زیادی را به همراه خواهد داشت. هم چنین فن های تهویه علاوه بر گرفتن بوی نامطبوع فضولات به خشک شدن کف سالن نیز کمک می کند زیرا خیس بودن کف سالن بیماری کوکسیدیور و مارک را به دنبال خواهد داشت. علاوه بر این وجود رطوبت ساز در فصل زمستان مانع از ایجاد سرمای خشک درون سالن شده و دمای سالن را مرطوب و یکدست می کند.

 

سالن مرغداری

یک نمونه سالن پرورش مرغ

قفس های مکانیزه مخصوص مرغ برای مرغ های تخم گذار طراحی گردیده است و شامل، دانخوری، آبخوری نیپل، محفظه قرار گیری تخم و محفظه مخصوص فضولات می باشد. در صورتی که قصد پرورش مرغ های تخم گذار را داشته باشید این وسیله بسیار کاربری و مهم خواهد بود. دستگاه جوجه صنعتی نیز زمانی کاربرد خواهد داشت که مرغ های شما علاوه بر تولید تخم های خوراکی، تخم های نطفه دار نیز تولید نماید و شما باید آن تخم ها را درون دستگاه قرار دهید تا پس از 21 روز جوجه یکروزه تحویل بگیرید.

برای پرورش و گوشتی کردن جوجه ها و خروس ها به بستر و دانخوری و آبخوری نیازمند خواهید بود. معمولا به ازای هر 5 مرغ 1 دانخوری و یک آبخوری در نظر می گیرند، هم چنین برای پرورش جوجه ها تا دو هفته اول باید آنها را در محیطی مخصوص با دمای 37 درجه سانتی گراد قرار داد، لامپ مادر مصنوعی یکی از راه حل های تامین دمای 37 درجه با کمترین میزان مصرف برق می باشد.

برای راه اندازی و احداث سالن مرغداری چه باید کرد؟

پس از تجهیز نمودن مکان شما باید اقدامات زیر را انجام دهید:

1- استخدام چند نیروی کار حرفه ای

2- خرید یک دستگاه جوجه کشی صنعتی و تعداد زیادی تخم نطفه دار

3- خرید تعداد زیادی مرغ بالغ و تخم گذار

4- خرید دان مخصوص مرغ های تخم گذار و استارتر مخصوص جوجه ها

5- خرید واکسن های مورد نیاز جوجه ها و مرغ های بالغ

شما همزمان که مرغ های تخم گذار را درون قفس های مکانیزه قرار می دهید، تخم های نطفه دار را نیز به منظور جوجه کشی درون دستگاه جوجه کشی قرار خواهید داد. پس از 21 روز جوجه ها به دنیا خواهند آمد و شما باید بستر مناسب آنها را فراهم سازید. در طول این مدت مرغ های تخم گذار هر روز یا یک روز در میان تخم گذاری خواهند نمود و شما می توانید تخم مرغ تازه به بازار عرضه کنید، بسته بندی و برند سازی در افزایش فروش شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

پس از اینکه جوجه ها به دنیا امدند برخی از آنها مرغ و برخی نیز خروس خواهند بود، پس از اینکه جوجه ها دوره شش ماهگی خود را سپری کردند و کاملا بالغ شدند، می توانید خروس های اضافی را بفروشید و به ازای هر 8 مرغ 1 خروس سالم و قوی به منظور تولید تخم های نطفه دار نگهداری کنید.

 


شرکت زرین سنبل آذربایجان

**       شرکت زرین سنبل آذربایجان       **

برندهای تجاری شرکت زرین سنبل آذربایجان