۳ نکته در مورد راه اندازی مرغداری تخم گذار و گوشتی

2022/05/15 874 بازدید
۳ نکته در مورد راه اندازی مرغداری تخم گذار و گوشتی

انتخاب محل احداث مرغداری:

 

یکی از مهمترین و اصلی ترین نکاتی که هر مرغداری که قصد راه اندازی مرغداری ارگانیک را دارد باید به آن توجه داشته باشد، مربوط به انتخاب محل احداث مرغداری است.

حتما باید دقت شود جهت راه اندازی مرغداری تخم گذار یا گوشتی با مرکزی همچون کشتارگاه، جوجه کشی و یا فرآوری ضایعات طیور نزدیک باشد.

همچنین در نظر داشته باشید سالن مرغداری شما باید از مرغداری های دیگر در آن منطقه حداقل یک کیلومتر فاصله داشته باشد.

داشتن حداقل فاصله دو الی سه کیلومتری با مناطق مسکونی و مواردی از این قبیل که جهت احراز استعلام مثبت و صدور اجازه فعالیت از سوی سازمانهای ذیربط لازم می باشد.

جهت راه اندازی مرغداری ارگانیک در دسترس بودن امکانات رفاهی مانند جاده های ارتباطی مناسب، نزدیکی برق، آب و … را مورد توجه قرار داد.

شما در ابتدای مسیر باید حداقل هزینه را متحمل شوید در نتیجه بهتر است از راه اندازی مرغداری کوچک غافل نشوید. ابتدا جهت احداث فارم صنعتی کمتر از ۲۰۰۰۰ مرغ گوشتی مجوز داده نمی شود.

سالن مرغداری

طراحی ساختمان:

 

نقشه ساخت سوله مرغداری باید به گونه ای باشد که جهت ساختمان در جهت باد غالب منطقه باشد.

محل جا گذاری هواکش به گونه ای باشد که هوا به خوبی وارد سالن و خارج شود و عملکرد تهویه هوا به خوبی صورت پذیرد.

همچنین جریان شدید باد باعث اختلال در عملکرد هواکش ها نشود.

در خصوص نقشه ساخت سوله مرغداری باید توضیح دهیم که ظرفیت هر سالن باید به صورت واحدهای ۵۰۰۰ الی ۲۰۰۰۰ قطعه ای در نظر گرفته شود.

در این صورت اختلاف رطوبت و حرارت در نقاط مختلف سالن به حداقل می رسد چرا که در سالن های طولانی تر نگه داشتن میزان رطوبت و حرارت و چرخش هوا به یک معضل تبدیل می شود.

برای راه اندازی مرغداری تخم گذار یا گوشتی جهت نگهداری و پرورش مرغ عموماٌ سالن های بسته ای در نظر گرفته می شوند که در طراحی آنها می توان شیوه های گوناگونی را به کار گرفت.

هم اکنون یکی از رایج ترین مدلهای طراحی نقشه ساخت سوله مرغداری ، سالن های بدون پنجره یا اصطلاحا window less می باشند.

که در این نوع ساختمان کمترین میزان پنجره به کار رفته و معمولا هواکش های بسیار بزرگ به همراه پدهایی که در دیواره های جانبی قرار می گیرند وظیفه تامین هوای مناسب مورد نیاز را به عهده دارند.

از لحاظ بهداشتی و کنترلهای دیگر نیز این نوع ساختمانها قابل کنترل تر می باشند.

 

موارد مهم در راه اندازی مرغداری تخم گذار و گوشتی

 

به هر حال صرف نظر از نوع طراحی های انجام گرفته موارد دیگری نیز در نوع ساخت و سازها دخالت دارند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره داشت:

• نوع مصالح در دسترس
• نوع اقلیم و آب و هوای منطقه
• طول مدت فصل گرما و سرما
• میزان رطوبت
و مواردی از این قبیل که هرکدام به نوبه خود تاثیر به سزائی را در نوع طراحی و ساخت بناها خواهند داشت که هر مرغداری برای مدیریت سالن خود باید از آن مطلع باشد.

 

 

اقدامات لازم قبل از ورود جوجه

 

اجرای یک برنامه مدیریتی مشخص و موثر قبل از ورود جوجه ها به فارم و دوران پرورش یکی از دلایل موفقیت در راه اندازی مرغداری کوچک است.

از آنجا که اجرای برنامه های تغذیه ای و بهداشتی در فارمهای چند سنی مشکل است بهتر آن است که از روش یکباره پر و یکباره خالی استفاده شود.

یکی از ضروریات اصلی رشد، حفظ سلامتی و کیفیت عمومی زیست و تامین فضای کافی برای هر پرنده می‌باشد.

به همین منظور باید در زمان طراحی نقشه ساخت سوله مرغداری به ایجاد فضا متناسب با تعداد پرنده دقت کافی را داشته باشیم.

میزان فضای در نظر گرفته شده بستگی به مجموعه‌ای از فاکتورها نظیر:

• وزن طیور در هنگام کشتار، نوع سالن (باز و بسته)، شرایط آب و هوایی منطقه و فصل دارد. بدین جهت برای محاسبه ظرفیت جوجه‌ریزی بایستی به طور دقیق از ابعاد داخلی سالن‌ها مطلع باشیم.

• در تابستان و بخصوص در واحدهایی که امکان بروز مشکلات وجود دارد بایستی تراکم جوجه‌ریزی را کم نموده و در سالن هایی که از تهویه مناسبی برخوردار نمی‌باشند بایستی دقت بیشتری نمود و تراکم جوجه‌ریزی در آنها را نیز کاهش داد.

 

 

 


اشتراک گذاری :

برچسب ها


مطالب مرتبط


برندهای تجاری شرکت زرین سنبل آذربایجان